Jak stworzyć estetyczne odcięcie kolorów na ścianie?

Podczas malowania ścian, największym wyzwaniem jest uzyskanie estetycznego odcięcia kolorów. Chcecie dowiedzieć się, jak skutecznie wykonać to zadanie? W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki. Sprawdźcie!

Odpowiedni wybór miejsca odcięcia

Podstawowym krokiem, jaki pomoże uzyskać estetyczny efekt odcięcia kolorów, jest odpowiedni dobór miejsca łączenia. Zazwyczaj wykonuje się go na styku ścian albo kilka centymetrów niżej. Pierwsze rozwiązanie dobrze sprawdzi się w nowym budownictwie, kiedy ściany są idealnie wygładzone i w rogach nie ma nierówności. Odcięcie kolorów na styku ścian uwydatnia bowiem wszystkie ewentualne niedociągnięcia, jakich dopuściła się ekipa budowlana. Jeśli zatem wiecie, że Wasze mieszkanie ma tego typu defekty, lepiej przeprowadzić linię odcięcia nieco niżej.

W tym miejscu należy jednak pamiętać, że zostawiając, zbyt gruby pasek bieli przy ciemnych ścianach, sprawicie, że pomieszczenie optycznie wyda się niższe. Lepiej zatem w takich okolicznościach zastosować cienką linię, co doda wnętrzu kilku centymetrów.

Naklejenie taśmy malarskiej

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedni dobór i umiejętne naklejenie taśmy malarskiej. Dobra taśma powinna mieć mocny klej, który umożliwi precyzyjne jej umocowania na ścianie, przez co farba nie będzie przeciekać.

Przed naklejeniem taśmy, ściana musi być oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń i kurzu. Pamiętajcie, aby nie przyklejać jej na świeżo pomalowane powierzchnie, gdyż może to doprowadzić do oderwania się koloru, a tego chyba każdy wolałby uniknąć.

Taśmę maskującą należy dobrze naciągnąć i docisnąć do ściany, najlepiej nakładać w odcinkach 30-centymetrowych, co da najbardziej precyzyjny efekt.

Rozprowadzenie farby

Następnym krokiem jest rozprowadzenie farby. Koniecznie musicie zadbać o to, aby nie była ona zbyt gęsta, gdyż istnieje obawa, że zostawi grube zacieki nad taśmą. Farbę dobrze nakładać niewielkim wałkiem lub dedykowanym pędzlem do odcięć.

Umiejętne oderwanie taśmy

Na sam koniec pozostaje tylko zerwanie taśmy malarskiej ze ściany. Większość taśm powinno odrywać się przed całkowitym wyschnięciem farby, niemniej szczegółowe informacje zawsze podaje producent na opakowaniu, więc warto przestrzegać tych wytycznych.

Taśmę należy odrywać delikatnie i pod ostrym kątem do płaszczyzny ściany, co zminimalizuje możliwość pojawienia się ewentualnych strzępień farby.

Jeśli szukacie sprawdzonej, dobrej jakości taśmy maskującej, lub potrzebujecie innych akcesoriów malarskich, to zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie znajdziecie szeroki wybór specjalistycznych narzędzi.

Wróć