Przeprowadzka? Zabezpiecz meble przed transportem.

Przeprowadzka to nie lada wyzwanie, bez względu na to, czy dotyczy ona biura, domu czy mieszkania studenckiego. W każdym przypadku należy zadbać o odpowiednie przygotowanie dobytku do późniejszego przewiezienia pod nowy adres. Najbardziej problematyczne zwykle okazują się meble, szczególnie duże szafy, komody ze szklanymi witrynami, czy masywne półki.

W większości przypadków istnieje możliwość ich demontażu, co nieco ułatwia cały proces związany z transportem, jednak wymaga więcej czasu. Jednocześnie meble zawsze powinny zostać odpowiednio zabezpieczone na wypadek ewentualnych uszkodzeń, o które podczas przeprowadzki nietrudno. W tym artykule podpowiemy, jak odpowiednio zabezpieczyć meble przed transportem i jakie akcesoria warto w tym celu zgromadzić.

Materiały przydatne do zabezpieczenia mebli

- Folia stretch

- Taśma pakowa

- Folia pęcherzykowe

- Mocna taśma klejąca

- Styropian

- Kartonowe pudła

Jak skutecznie zabezpieczyć meble?

Zanim przejdziesz do zabezpieczania mebli, musisz je opróżnić. W ten sposób nie tylko unikniesz uszkodzenia samych mebli, ale i przedmiotów, które są w nich przechowywane. Dzięki opróżnieniu mebli z zawartości łatwiej będzie ci je przenieść do samochodu. Pamiętaj, że meble same w sobie są ciężkie, a dodatkowe wypełnienie może powoduje niepotrzebny wzrost wagi.

Zwróć też uwagę na odpowiednie zabezpieczenie części ruchomych, np. z zastosowaniem folii. Szuflady najlepiej po prostu wyjąć, a drzwiczki szafek można przykleić mocną taśmą klejącą, aby się nie otwierały podczas przenoszenia. Wyjmujemy też wszystkie ruchome półki, które można owinąć w folię stretch.

Szczególnego zabezpieczenia będą potrzebować najbardziej wartościowe lub delikatne elementy. W tym celu doskonale sprawdzi się folia bąbelkowa, które gwarantuje doskonałą amortyzację. Dla lepszej ochrony można dodatkowo użyć również folii stretch. Folię stretch można też użyć do pakowania drobiazgów, gdyż pozwala na łączenie ich razem. W ten sposób można skutecznie spakować najmniejsze części, jak np. śruby, których zwykle jest pełno po demontażu mebli. Doskonale nadaje się również do zabezpieczania takich mebli jak fotele, sofy czy kanapy. Chroni je nie tylko przed uszkodzeniem (np. przedziurawieniem), ale również zabrudzeniami.

W przypadku szaf, biurek, półek itp. najbardziej narażone na uszkodzenia są rogi i krawędzie, dlatego też warto pomyśleć o nałożeniu specjalnych styropianowych zabezpieczeń lub kartonów.

Pamiętaj też o odpowiednim zabezpieczeniu spodu mebli, gdyż podczas przygotowań do transportu mogą przez jakiś czas stać na zabrudzonej powierzchni, np. wilgotnym chodniku. W tym celu najlepiej sprawdzi się tektura ze zwykłych pudełek kartonowych.

Wróć