Taśma dwustronna – zastosowanie

Taśma dwustronna to akcesorium, które można stosować w bardzo wielu sytuacjach. Wszystkie z nich polegają jednak z grubsza na tym samym, czyli na łączeniu jednych elementów z drugimi. Taśma dwustronna świetnie nadaje się do tego zadania, gdyż posiada warstwy kleju z dwóch stron. Obie z nich pokrywają nośnik, który w przypadku taśmy dwustronnej potrafi przybierać bardzo różny charakter. Może być on wykonany na przykład z folii lub z pianki.

Materiały zastosowane do wyprodukowania taśmy dwustronnej decydują o tym, jakie dokładnie właściwości ma to akcesorium i do czego może być w związku z tym wykorzystywane. Różne odmiany taśmy dwustronnej nadają się bowiem do różnych powierzchni.

Rodzaje taśm dwustronnych

Jakie odmiany taśm dwustronnych można wyróżnić? Jedną z nich jest taśma foliowa. Ze względu na swój cienki charakter nadaje się ona świetnie do łączenia elementów wykazujących się dużą elastycznością. Może być ona jednak mniej wytrzymała od taśmy wykonanej z pianki polietylenowej. Ta ostatnia przydaje się do sklejania nieco twardszych powierzchni niż taśma foliowa. Z kolei w przemyśle wykorzystuje się taśmę akrylową. Oprócz tego, że zapewnia ona bardzo dużą wytrzymałość łączenia, jest także niewidoczna, o ile do jej wyprodukowania została zastosowana warstwa żelowa. Do zadań związanych z budownictwem przydatna jest z kolei taśma montażowa. Podobnie jak taśma akrylowa jest przystosowana do branży przemysłowej, tak taśma montażowa dostosowana jest do wykorzystania w branży budowlanej.

Istnieją także taśmy wyróżniane ze względu na typ materiałów, do łączenia których mają być stosowane. Zaliczyć można do nich taśmę pakową czy taśmę dywanową. Ta pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, znajduje zastosowanie w różnego rodzaju kartonach i pudełkach. Druga natomiast wykorzystywana jest do sklejania wykładzin.

Podsumowując, spektrum zastosowań taśmy dwustronnej jest naprawdę szerokie. Żeby wykorzystać pełnię jej potencjału, najlepiej dobrać jednak odpowiednią taśmy do danego zadania.

Wróć